• slash
  • slash
+90212 852 73 47 / +90507 752 65 34
İletişim Sabit/Cep
info@teknofilter.com
7/24 Bize Ulaşabilrsiniz.
MENU
Sıkça Sorulan Sorular

TOZ TOPLAMA SİSTEMLERİYLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR 

 

1. NASIL BİR TOZ KONTROL SİSTEMİNE İHTİYACIM VAR?

İster ahşap dumanı, ister kaynak dumanı veya tahıl işlemek olsun, her toz toplama durumu çok değişik olabilir; bu nedenle ürettiğiniz tozu değil, aynı zamanda işlemlerinizin bu tozu nasıl oluşturduğunu da anlamak önemlidir. İşleminizde oluşturulan tozun yakalanması ve kontrol edilmesi için gereken hava hacminin belirlenmesinin ötesinde, işleminizdeki tüm ihtiyaçları anlamak ve tanımlamak zorundasınız.
Örnek olarak, işleminiz yalnızca özgün koşullar altında toz üretiyor mu yoksa süreç çalışırken sürekli üretilen toz mu? Prosesiniz günde birkaç saat aralıklarla çalışıyor? Veya günde 8, 16 veya 24 saat olarak sürekli mi çalışıyor? Birden çok prosesiniz varsa hepsi aynı anda mı çalışıyor? Veya bazıları farklı zaman çizelgelerinde mi çalışıyor? Bu koşulların her biri, düşünebileceğiniz toz toplayıcıların sayısını ve şeklini etkiler.
Günde birden çok kez filtre altında toz tahliye için yeterli miktarda toz üretiyor musunuz? Veya günlük, haftalık veya aylık olarakmı toz tahliyeye ihtiyaç duyuyorsunuz? Bunlara vereceğiniz cevaplar filtre alt tozunu uzaklaştırmak için düşüneceğimiz deşarj yöntemlerini etkiler ve daha az veya daha fazla hazne bulunan alternatif toz toplayıcıları önerebiliriz.
Isıtma ve soğutma havasındaki enerji tasarruflarından yararlanmak için filtrelenmiş havayı tesisinize geri gönderirken karşılamanız gereken yasal standartlar var mı? Yoksa filtrelenmiş havayı atmosfere mi atacaksın? Filtrelenmiş havayı atmosfere akıttığınızda, gereken hava kalitesi için düzenleyici sınırlar var mı? Bu hususların hepsi toz toplayıcı filtre seçiminiz üzerinde doğrudan bir etkisi olacaktır buda  ikincil veya kontrol  filtrelerini gerektirebilmektedir.
Prosesinizin ayrıntılarını bilmek, toz toplayıcı stratejisi hakkında daha bilinçli kararlar vermenizi sağlar ve uygun toz toplama ünitesi seçme kritik adımlarında size yardımcı olur.
 

  2. TEKNOFILTER İHTİYAÇLARIMI KARŞILAMAK İÇİN TOZ TOPLAMA FİLTRE SİSTEMLERİNİ KONFİGRE EDER Mİ?

Toz toplayıcıları söz konusu olduğunda, her boyutta uyan bir yaklaşım, her müşterinin spesifik ihtiyaçlarını nadiren karşılıyor. Tedarikçiniz durumunuz için ihtiyaç duyduğunuz özellikleri sağlayabilir mi? Çoğu durumda, yükseklik veya alan kısıtlamaları toz toplayıcılarda özelleştirme gereksinimini artırır. Toz toplayıcı tedarikçisi deşarj cihazlarını, izleme ekipmanlarını veya yangın ve patlama hafifletme ekipmanı gibi yardımcı parçaları dahil edebilecek mi? Gerekirse özel kaplamalar sağlayabilir veya toz toplayıcı özel basınç dereceleri sağlamak için değiştirebilirler mi? Tedarikçiniz bu tür değişiklikler ne sıklıkta sağlıyor? Bu soruların cevaları için bizimle iletişime geçebilirsiniz. TeknoFilter prosesinizin ihtiyaç duyduğu bütün özel konfigrasyonları sizin için sağlar. 
 

3. KULLANIMIMIZ İÇİN GEREKLİ JET PULSE FİLTRE TOZ TOPLAMA SİSTEM BÜYÜKLÜĞÜ NEDİR?

Bu listede ilk değerlendirmeyi yaptığınız cevaplar çeşitli çözüm önerileri sunacaktır - bazıları diğer çözümlere göre avantajlar sunmaktadır. Toz toplayıcınız çeşitli toz toplama çözümleri sunacak mı? Veya tedarikçi, bir toz toplayıcıyı her duruma uygun hale getirmeye çalışacak mı?
Piyasada bulunan kartuşu, torbayı veya diğer filtre medya ajanslarını seçmenin ötesinde, aralıklı veya sürekli temizleme gibi seçenekler toplayıcı stratejinizde önemli bir rol oynayabilir. İşleminiz ile bir toplayıcı tasarımı arasındaki eşleşmeyi optimize etmek, ekipman maliyetini ve işlem maliyetlerini azaltabilir.
Ayrıca, toz toplayıcıları tüm işlemleriniz için merkezileştirmek yerine, işleminizi parçalara ayırıp kullanarak sermaye ve işletme masrafından da tasarruf edebilirsiniz. 
Bir toz toplama filtre sisteminin tasarlanması için bakım hizmet gereksinimlerini de dikkate almak önemlidir. Filtrenin kurulacağı yerde basınçlı  hava var mı? Toz toplayıcı ne sıklıkta çalıştırılacak? Toz toplayıcısını kim kullanacak ve bakımını yapacak? Filtre çalışma sırasında ne kadar enerji tüketecek? Sadece toz oluştuğunda toplayıcıyı çalıştırarak maliyeti en aza indirebilir misiniz? İşletme masraflarını daha da düşürmek için bir direk tahrik yerine kolektör ile değişken frekanslı tahrik teknolojisinin kullanılması mümkün müdür? Tedarikçi tarafından tedarik edilen toz toplayıcı, çıkış emisyonları için herhangi bir hava kalitesini karşılıyor mu? Hava kalitesi seviyesini nasıl izleyeceksiniz? Bu tür sorunların cevaplarını muhakkak tedarikçinizle tartışmalısınız.
 

4. FİLTRE KURULUMUNU VE MONTAJINI  NE ZAMAN YAPMALISINIZ?

Kurulum kolaylığı için birincil faktörler tipik olarak toz toplayıcının boyutu ve toplayıcının kurulacağı yerdir. Büyük, merkezi toplayıcılar spektrumun bir ucunu temsil eder; Kanalları ve bağlantılı ekipmanları imal etmek ve monte etmek için bir veya daha fazla vinç ve bir yükleme müteahliği gerektirir. İhtiyaçlarınızı, toz oluşturma noktasına veya çok yakınına yerleştirilmiş küçük toplayıcılar veya muhtemelen tak çalıştır üniteleri ile gerçekleştirebiliyorsanız, kanal işi ihtiyacını sınırlayabilir veya muhtemelen ortadan kaldırabilirsiniz. 
İşlemin anlaşılması, toz toplamanın lokalizasyonu ve toz toplayıcı boyutunun en aza indirilmesi, toplayıcıların ve bunlarla ilişkili ekipmanın kurulumunu basitleştirmeye yardımcı olur. Buna ek olarak, kurulum başlamadan önce Toz Toplayıcı Kurulum ve Kullanım Kılavuzu'nu gözden geçirmek, sorunsuz bir kurulum için gerekli araçları ve / veya benzersiz öğeleri belirleyebilir. Bu inceleme, montajı kolaylaştıracak montaj sıralarını da vurgulayabilir. Örnek olarak, toplayıcılar genellikle işyerinde monte edilmesi gereken hazne ve ayak setlerine sahiptir. Bazı durumlarda, hazne ters çevrilirse ve ayaklar takıldıktan sonra tüm ünite ters çevrilirse, bölümlerin birleştirilmesi daha kolaydır. Diğer durumlarda,ayakları birleştirmek ve ardından hazneyi ayak paketine takmak  daha kolaydır. Montaj, Kullanım ve Bakım el kitabı genellikle bu ve diğer montaj detaylarını gösterir.
 

5. VERDİĞİM PARANIN HAKKINI NASIL ALABİLİRİM - İYİ BİR TOZ TOPLAYICI NASIL OLMALIDIR?

Maalesef sadece bir toz toplayıcısının kurulması toz toplama stratejinizi tamamlamıyor. İşyerinizin ömrü boyunca toz toplayıcıyı işleteceksiniz. Bu, toz toplayıcısının kurulum maliyetinin ötesinde, toz toplama sisteminizin tüm ömrü boyunca en iyi değeri düşündüğünüzden emin olmak için işletme maliyetlerinizi de düşünmeniz gerektiği anlamına gelir.
 Yedek filtreler veya parçalar, kesintiler nedeniyle üretimin kaybedilmesi ve işletme esnasındaki enerji tüketimi, hızla artan maliyet ve giderlerdir. İşleminiz için en uygun toplayıcıyı bulmak için, farklı toplayıcıların başlangıç ve işletme giderlerini karşılaştırmak için toz toplayıcınız TeknoFilter ile birlikte çalışın.
Seçtiğiniz filtre torbası havayı filtrelemek için gereken enerjiyi etkileyebilir. Daha düşük kararlı basınç düşüşü ile çalışan filtreler, sık sık daha uzun süre temizlemeyi gerektirir ve toz toplama sisteminde hava emişi için gereken gücü genellikle düşürür. Bazen, operasyonlarınızın bazı bölümlerine ayrılmış daha küçük toplayıcılar, kurulum maliyetini artırmadan işletme giderlerinden tasarruf ederler. Başka durumlarda, merkezileştirilmiş filtre sistemleri, hizmet kolaylığı açısından avantajlar sunabilirler. Satın almadan önce toplayıcı şekli, konumu ve tasarım seçeneklerini keşfedebilirsiniz. Teknik sorunlar ortaya çıkarsa size yardım edebilecek tedarikçiniz olsun! 
 

6. SATIŞ VE KURULUM SONRASI FİLTRE TEDARİKÇİNİZ HANGİ DESTEKLERİ SİZE SUNMALIDIR?

Bir filtrenin işletme maliyetlerini düşündüğünüzde,  sonunda yeni filtreler veya yedek parçalar sipariş etmeniz gerektiğini unutmayın. Toz toplayıcı tedarikçinizden gelen yaygın yedek parçaların bir listesini almak, gelecekte hangi ürünlerin satın alınması gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu parçaların tedarikçinizle birlikte stoklanıp muhafaza edilip edilmediğini belirleyin veya bunları satın alıp envanterlemeniz gerekecekse. Ürün satın almak için bir satış sonrası satış temsilcisi aracılığıyla çalışmanız gerekip gerekmediğini veya ürünlerin diğer tedarik kanallarından elde edilip edilmediğini sorun. Ayrıca, toz toplayıcı filtre tedarikçisinden (teknik sorunlar olduğunda veya yardıma ihtiyaç duyarsanız yardım edecek teknik elemanların ulaşım bilgilerinide) ve bunlarla nasıl iletişim kuracağınızdan proaktif olarak bilgi almak isteyebilirsiniz.
Bir toz toplayıcısını seçme ve kurma, size uzun yıllar  etki edecek bir karar olacaktır. İhtiyaçlarınızı değerlendirmek için zaman ayırmak ve toz toplama için mevcut alternatifler değerlendirme önümüzdeki yıllarda szie çok fayda sağlayacaktır. İyi bilgilendirilmiş bir karar vermeniz yatırımınızın, ilk maliyetlerini düşürecek ve toz toplama sistemi ile ilgili memnuniyetinizi artıracaktır. Ve söz konusu  iyi bir toz toplayıcısı satın almak ise TeknoFiltre’da daha iyi bir karar olamaz.
 
7. FİLTRE TORBA TEMİZLİĞİNDE SIKIŞTIRILMIŞ OPTİMUM BASINÇLI HAVA MİKTARINI NASIL HESAPLAYABİLİRİZ?
Jet puls toz toplayıcı filtre torbalarındaki filtre torbalarını temizlemek için, 6 BAR ile sağlanan basınçlı havanın optimum akış oranını nasıl hesaplarım?
Darbeli bir filtre torbası için sıkıştırılmış hava kullanımı şu şekilde belirlenir: Patlaç valf boyutu, darbe basıncı, darbe süresi (vananın ne kadar açık olduğudur), darbe frekansı (darbe arasındaki aralık süresi), çıkış başına patlaç vanaları, darbelerinin sayısı ve torba kontrolörü.
Örnek 1:
Toz toplayıcıda 10 adet 1½ "patlaç valf varsa ve 10 kademeli darbe kontrolörü 100 milisaniye boyunca her 15 saniyede 100 PSI'de valfleri püskürterek sıkıştırılmış hava tüketimi aşağıdaki şekilde belirlenir:
Dakikada atanmış patlaç valfler (kontrolör çıkışı başına bir valfın darbeli olduğunu varsayar) = 60sn / 15sn = 4
100 milisaniye süresindeki her darbe başına (kullanılan pulse valf tipi için bir tüketim tablosu gerektirir) = 127 litre  
Bu nedenle, sistem 4 x 127 = 500 litre dakika hava gerektirir.
Örnek 2:
Koşullar aynı olmasına rağmen frekans 6 saniyey ise, hava tüketimi:
10 x 127 = 1270 litre dakika hava tüketimi gerekecektir. 
Genel olarak, bir  patlama jet toz toplayıcısında filtre torbasının temizlenmesi için optimum sıkıştırılmış hava akışı, filtre torbaları boyunca yukarı akış hızının iki katıdır. Örneğin, bir filtre torbası 1.4 m2  filtre alanına sahipse ve toplayıcı   1.5 m / dakika  filtreleme hızı ile  yani havadan torbaya bir oran ile çalışıyorsa, Torba 15 x 142 = 2.13 m3 / dak   veya 0.035 m3 / sn  'dir.  Torba temizleme işlemi yalnızca 0.1 saniye kadar sürdüğünden, darbe sırasında bir torba boyunca yukarıya doğru akan akış 0.0035 m3’tür.
Bu nedenle, düzgün boyutlandırılmış ve tasarlanmış bir pulse-jet temizleme sistemi, atım başına 0.07 m3  hava arz etmelidir. Bir sırada 15 torba varsa, sistem sıra başına düşen darbe için 0.11 m3 sağlayabilmelidir. Bu, darbe esnasında yaklaşık 0.13 m3 sıkıştırılmış hava akışı sağlayan, 1.5 "(38 mm) çift diyaframlı bir patlaç valf kullanılması gerektiği anlamına gelir.
DİKKAT!
Sıkıştırılmış hava kullanımını belirlerken, sabit bir sistem hava akışı sağlamak için filtreleri temizlemek için gereken minimum frekansı belirlemelisiniz. Bu, örnek 2'de belirtildiği gibi önemli miktarda sıkıştırılmış havanın miktarını artırabilir. Toz toplayıcı sisteminizdeki filtre torbalarını düzgün bir şekilde temizleme gereksinimlerinin belirlenmesine yardımcı olması için TeknoFilter  ile temasa geçin.
 

JET PULSE FİLTRE SİSTEMLERİ MAKALELERİMİZ

TOZ TOPLAMA SİSTEMLERİ TOZ ÖZELLİKLERİ VE TOZ PATLAMASI ÖNLEMLERİ

JET PULSE FİLTRE BAKIM PERİYOTLARI VE DOĞRU KULLANIM ÖNERİLERİ

TOZ TOPLAMA VE HAVALANDIRMA FİLTRELERİ GENEL SORUNLARI VE ÇÖZÜM YOLLARI

Toz Toplama Filtre Maliyetleri – Jet Pulse Torbalı Filtre Maliyetleri

JET PULSE TORBALI FİLTRE EMİSYON ÇÖZÜMLERİMİZ

JET PULSE FİLTRE SİSTEMLERİ OPTİMİZASYONU SAĞLAMA DÜZ KUMAŞ VE PİLELİ TORBALAR

TOZ EMME SİSTEMLERİ FİLTRE OPTİMİZASYONU

TOZ TOPLAMA SİSTEMLERİ TOZ AKIŞ YÖNÜ

Toz Toplama Filtreleri Daha Küçük, Daha Yeşil ve Daha Güvenli Hale Geldi

Toz Kontrol Sistemleri Çeşitli Endüstrilerdeki İç Hava Kalitesi

FABRİKANIZ İÇİN DOĞRU TOZ TOPLAMA SİSTEMLERİ SEÇİMİ

TOZ TOPLAMA ÜNİTESİ SİSTEM VERİMLİLİĞİNİN SAĞLANMASI

JET PULSE FİLTRE SİSTEMLERİ ATEX YÖNETMELİĞİ VE FİLTRE ATEX UYGUNLUĞU

JET PULSE FİLTRE TASARIMI VE FİLTRE TASARIM KRİTERLERİ

TOZ TOPLAMA FİLTRELERİ DOĞRU TORBA SEÇİMİ VE TORBA ÖZELİKLERİ

TOZ TOPLAMA SİSTEMLERİ ON-LINE VE OFF-LINE FİLTRELER

 

cizgi 360 DERECE / Tümünü Göster cizgi
cizgi FOTOĞRAF GALERİ / Tümünü Göster cizgi